Novica

Domov / Novica

V programu DORA opravili že 1.000.000 mamografij

Konec septembra, tik pred začetkom rožnatega oktobra, meseca ozaveščanja o raku dojk, smo v Državnem presejalnem programu za raka dojk DORA opravili že milijonto mamografijo od vzpostavitve programa leta 2008. Milijonto mamografijo so naredili v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj, kjer presejalni center programa DORA deluje od leta 2015. V ptujski splošni bolnišnici je s sodelavci presejalnega centra programa DORA in gospo, pri kateri so opravili milijonto mamografijo, potekala obeležitev tega pomembnega mejnika v programu DORA, ki se po doseženih kazalnikih kakovosti presejanja za raka dojk uvršča v evropski vrh.    

Program DORA deluje po celi Sloveniji na 19 lokacijah in vanj so vključene vse ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabimo na presejalno mamografijo. V ptujsko bolnišnico na presejalno mamografijo (slikanje dojk) vabijo ženske iz občin Cirkulane, Cerkvenjak, Dornava, Destrnik, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Makole, Markovci, Ormož, Podlehnik, Ptuj, Središče ob Dravi, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Trnovska vas, Zavrč, Videm, Žetale. 
Ženske, ki so slikane v presejalnem centru programa DORA v ptujski bolnišnici so, če jim zdravniki radiologi na mamografskih slikah odkrijejo sumljive spremembe, napotene na dodatno obravnavo v presejalno-diagnostični center programa DORA v Univerzitetni klinični center Maribor.

Odziv vabljenih žensk v ptujski center programa DORA je zelo dober, saj se je v zadnjih letih presejalne mamografije udeležilo 79 % vseh povabljenih žensk, v letošnjem letu pa celo 85 %, kar je ena izmed najvišjih udeležb v Sloveniji. Od začetka delovanja programa DORA v ptujski splošni bolnišnici leta 2015 so opravili že več kot 45.000 mamografij in pri več kot 200 ženskah odkrili raka dojk, večinoma majhnih in na dojko omejenih.

»Na Ptuju deluje presejalni center programa DORA, na katerega smo res ponosni. Ekipa radioloških inženirjev si prizadeva, da ženske sprejme v prijaznem okolju. Presejalni center izpolnjuje vse kazalnike kakovosti, ki jih od presejalnega centra zahtevajo stroge evropske smernice kakovosti presejanja za raka dojk in naše programske smernice. Odličnost dela se kaže tudi v zelo dobri udeležbi žensk. Ob tej priložnosti se zahvaljujem vsem sodelavcem v presejalnem centru programa DORA in ženskam, ki zaupajo v program DORA, kjer s presejalno mamografijo raka dojk lahko odkrijemo na začetni stopnji, ko je zdravljenje praviloma zelo uspešno,« je ob obeležitvi milijonte mamografije na Ptuju izpostavila vodja programa DORA Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med.

V programu DORA je kakovost skladno s strogimi evropskimi smernicami zagotovljena v celotnem procesu od vabljenja, slikanja dojk, pregleda mamografskih slik, dodatnih preiskav v primeru odkritih sprememb na mamografskih slikah do postavitve diagnoze. Presejalno mamografijo opravljajo posebej za program DORA usposobljeni radiološki inženirji, katerih kakovost dela stalno spremljajo. Tudi na Ptuju je poskrbljeno, da imajo vse ženske kakovostno in strokovno obravnavo v prijaznem okolju. 

»Trudimo se, da se ženske v našem centru, ko pridejo na mamografijo, dobro počutijo. Pomembna dejavnika, da to dosežemo, sta prijetno okolje in prijazna obravnava. S tem namenom veliko pozornost posvečamo ureditvi čakalnice in prostora, kjer sprejmemo in slikamo ženske ter komunikaciji z ženskami. Sproščenost ženske med slikanjem je ključna za kakovostno mamografsko sliko, hkrati pa lahko vpliva tudi na zmanjšanje nelagodja ali bolečine. Veseli smo, da smo ravno v našem centru zabeležili milijonto mamografijo in da nas je gospa, pri kateri smo opravili milijonto mamografijo, še enkrat obiskala ob današnji obeležitvi pomembnega mejnika, ki smo ga uspeli doseči v 16-ih letih delovanja programa DORA v Sloveniji,« je povedala Barbara Brlek, dipl. rad. inž., vodja presejalnega centra programa DORA v splošni bolnišnici Ptuj. Prav milijonto mamografijo pa je opravil diplomirani radiološki inženir iz ptujskega centra Timotej Kidrič, ki se mu je za prijazno in strokovno opravljeno mamografijo zahvalila tudi gospa. 

Dolgoročni cilj programa DORA je zmanjšanje umrljivost žensk zaradi raka dojk med 50. in 69. letom za 25 do 30 %. Po rezultatih dela se program DORA uvršča v sam vrh evropskih držav in kot evropski primer dobre prakse presejanja sodeluje kot učni center za države, kjer presejalne programe šele vzpostavljajo. V zadnjih letih se ga na ravni države udeležuje že več kot 77 % vseh povabljenih žensk. S presejalno mamografijo, ki je še vedno strokovno dokazano najbolj zanesljiva metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk in najbolj primerna za organizirano presejanje, smo v programu DORA od začetka delovanja leta 2008 odkrili raka dojk že pri okoli 6.000 ženskah, večinoma na začetni stopnji, ko je zdravljenje praviloma manj obsežno in zelo uspešno. Kakovost dela v presejalnem programu s poudarkom na rezultatih pri odkrivanju rakov dojk je dovolj velika, da bomo lahko tudi v Sloveniji v naslednjih letih zmanjšali število smrti zaradi raka dojk v ciljni populaciji žensk. In kar je najpomembnejše, vsako rešeno življenje je neprecenljivo.

Dodatne informacije

  • na tel. številki 080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)
  • dora@onko-i.si
  • vprašajte svojega zdravnika

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava