S slikanjem so v mobilni enoti programa DORA v Postojni, ki je stala ob Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo, začeli marca. Izvajanje programa DORA je bilo nato sredi marca začasno zaustavljeno zaradi prvega vala epidemije covid-19, zato so s slikanjem v Postojni nadaljevali konec maja in ga zaključili novembra lani. V primerjavi s predzadnjim krogom slikanja leta 2018 se je udeležba žensk povišala z 69 na 71 % in tako presegla 70 %, kar je eden od ključnih pogojev za doseganje dolgoročnega cilja programa DORA, to je za tretjino manj smrti žensk zaradi raka dojk. Od vseh slikanih žensk so jih v presejalno-diagnostični center na Onkološkem inštitutu Ljubljana povabili na dodatne preiskave 119, kar je na ravni izpred dveh let (l. 2018), ko je bilo povabljenih na dodane preiskave 114 žensk. Z nadaljnjimi diagnostičnimi preiskavami so raka dojk takrat ugotovili pri 26 ženskah, tokrat pri 20, vendar podatek še ni dokončen, saj so nekatere ženske še v obravnavi.
»Od začetka izvajanja programa DORA v Postojni leta 2016 se je odziv žensk, ki pridejo na mamografijo, povečal s 54 na 71 %. Veseli nas, da so ženske s postojnskega, pivškega, ilirskobistriškega in cerkniškega območja prepoznale program DORA kot kakovosten in da se ga redno udeležujejo tudi v času epidemije covid-19. Program DORA deluje ob upoštevanju strogih ukrepov za zagotavljanje varnosti žensk in zaposlenih v času drugega vala epidemije, saj je pomembno, da ženske ne opustijo možnosti zgodnjega odkrivanja raka,« je povedala vodja programa DORA mag. Kristijana Hertl, dr. med., in poudarila: »Če je rak dojk odkrit na začetni stopnji, je zdravljenje lahko zelo uspešno.«
V programu DORA je ključni namen odkrivanje majhnih (netipnih) rakov, ko je verjetnost ozdravitve lahko bistveno večja. Tudi zdravljenje je manj obsežno, kar vpliva na boljšo kakovost življenja bolnic. Redna udeležba v organiziranem programu zgodnjega odkrivanja raka dojk dokazano v ciljni populaciji žensk zmanjšuje umrljivost za rakom dojk in povečuje preživetje bolnic.