Dobrega pol leta je potekalo slikanje žensk v mobilni enoti programa DORA ob Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna. Od maja lani do januarja letos smo na mamografijo skupno povabili okoli 5.500 žensk iz občin Pivka, Postojna, Ilirska Bistrica in Cerknica. Mamografije, ki je edina s kliničnimi raziskavami podprta metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk v ciljni populaciji žensk programa DORA med 50. in 69. letom starosti, se je udeležilo 74, 3 % vseh povabljenih žensk. Mobilna enota programa DORA je bila v Postojni že petič, udeležba žensk pa iz kroga v krog narašča in je bila tokrat najvišja. Med vsemi slikanimi ženskami smo raka dojk odkrili pri vsaj devetnajstih (podatek še ni dokončen, saj so nekatere ženske še v obravnavi). Mobilna enota programa DORA bo ponovno v Postojni maja 2026.
Rak dojk je še vedno najbolj pogost rak pri ženskah. Po podatkih Registra raka Republike Slovenije je leta 2021, ko so na voljo zadnji zbrani podatki, za rakom dojk na novo zbolelo 1.481 žensk. Več kot 80 % vseh žensk, zbolelih za rakom dojk, je starejših od 50 let. Program DORA je namenjen ženskam v starosti 50–69 let, ki jih vsaki dve leti povabimo na preventivno mamografijo. Ključni cilj programa je dolgoročno zmanjšanje umrljivosti žensk v ciljni populaciji zaradi raka dojk za 25–30 %.
Z mamografijo v programu DORA lahko zgodaj odkrijemo bolezenske spremembe v dojki, ko jih ženska sama še ne more zatipati oziroma opaziti. Če raka dojk odkrijemo zgodaj, ko je omejen na dojko, je verjetnost ozdravitve praviloma večja. Tudi zdravljenje je manj obsežno, kar vpliva na boljšo kakovost življenja bolnic. Redna udeležba v organiziranem programu zgodnjega odkrivanja raka dojk dokazano povečuje preživetje bolnic.
Udeležba povabljenih žensk v Postojni se iz kroga v krog povečuje. Če je mamografijo leta 2016 opravila dobra polovica vabljenih žensk (54 %), je 2018 udeležba znašala 69 %, leta 2020 že 71 %, leta 2022 73 %, leta 2024 pa 74,3 %.
»Od začetka izvajanja programa DORA v Postojni leta 2016 se je udeležba žensk, ki pridejo na mamografijo, povečala. Veseli smo, da so ženske prepoznale program DORA kot kakovosten in se ga redno udeležujejo. V programu DORA si prizadevamo za prijazno in strokovno obravnavo žensk. V letu 2024 smo skupno povabili 141.722 žensk, udeležba je bila 77,2-%, raka dojk pa smo odkrili pri 630 ženskah. Ženskam priporočamo, da se odzovejo našemu vabilu in se redno udeležujejo presejalne mamografije, s katero raka dojk lahko odkrijemo zgodaj, ko je zdravljenje praviloma zelo uspešno,« je povedala vodja programa DORA Katja Kovše, dr. med.