Novica

Domov / Novica

V Kamniku se je na vabilo programa DORA odzvalo skoraj 80 odstotkov žensk  

V Kamniku se je zaključil že sedmi krog slikanja žensk v programu DORA. Tokrat so na presejalno mamografijo skupno povabili 3.373 žensk med 50. in 69. letom iz občine Kamnik. Presejalne mamografije se je udeležilo 79,8 % povabljenih žensk, kar je največ doslej in presega povprečno udeležbo žensk na državni ravni. Mobilna enota programa DORA, kjer poteka slikanje žensk, se bo v Kamnik vrnila ponovno čez dve leti (2026). 

Od vseh slikanih žensk iz občine Kamnik so jih zaradi odkritih sprememb na mamografskih slikah 79 povabili na dodatne preiskave v presejalno-diagnostični center programa DORA na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Populacija občine Kamnik je v organizirano presejanje za raka dojk vključena že od leta 2011, takrat so bile ženske iz te občine prvič povabljene v program DORA.

Program DORA je organiziran presejalni program za zgodnje odkrivanje raka dojk, ki vabi vse ženske med 50. in 69. letom starosti na presejano mamografijo. Rak dojk je še vedno najpogostejši rak pri ženskah, okoli 1.500 jih vsako leto na novo zboli, okoli 80 % vseh zbolelih je starejših od 50 let. S presejalno mamografijo, ki je s strokovnimi raziskavami dokazano najbolj varna in učinkovita metoda za odkrivanje zgodnjih rakavih sprememb v dojki, lahko v programu DORA odkrijejo bolezenske spremembe v dojki, ki jih ženska sama še ne more zatipati. Zgodaj odkrit rak dojk praviloma pomeni večjo verjetnost ozdravitve, samo zdravljenje pa je manj obsežno, kar lahko vpliva na kakovost življenja bolnic z rakom dojke. V programu DORA zato ženskam svetujejo, da se redno udeležijo preventivne mamografije.

Program DORA deluje skladno s strogimi Evropskimi smernicami za zagotavljanje kakovosti presejanja in diagnostike raka dojk. Po doseženih rezultatih sodi med najuspešnejše evropske presejalne programe za raka dojk. Presejalno mamografijo opravljajo posebej usposobljeni radiološki inženirji, vsako mamografsko sliko ocenita dva (neodvisno eden od drugega) posebej specializirana in izkušena zdravnika radiologa in po potrebi še skupaj s tretjim nadzornim radiologom. Kakovost njihovega dela je redno nadzorovana, redno nadzorovana je tudi kakovost mamografov. S kakovostnim organiziranim presejanjem z mamografijo, kot ga imamo tudi v Sloveniji, in več kot 70-% udeležbo žensk, dokazano lahko zmanjšamo umrljivost za rakom dojk v ciljni populaciji za 25-30 %.

Dodatne informacije

  • na tel. številki 080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)
  • dora@onko-i.si
  • vprašajte svojega zdravnika

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava