Novica

Domov / Novica

Uspešen začetek DORE v Mestni občini Maribor

7. november 2013 - V okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA so se sredi junija letos pričela prva slikanja žensk iz Mestne občine Maribor (MOM), ki so se po poletnem premoru nadaljevala v večjem obsegu. Do sedaj je bilo na presejalno mamografijo v stacionarno enoto v UKC Maribor vabljenih 762 žensk, na slikanje jih je prišlo 606. To predstavlja 79,5-odstotno udeležbo, kar je dovolj za uspešnost programa. V MOM je sicer 14.427 žensk, ki ustrezajo kriterijem za sodelovanje v programu DORA.

V UKC Maribor se je presejalno slikanje dojk v okviru programa Dora začelo 12. 6. 2013. Sprva je slikanje potekalo samo en dan v tednu, sedaj pa poteka štiri dni tedensko, od torka do petka v dopoldanski izmeni. V UKC Maribor presejalno slikanje izvaja osebje bolnišnice, posebej izobraženo v Dori, slike pa odčitavajo radiologi Onkološkega inštituta Ljubljana (OI). Prav tako bodo ženske morebitne dodatne obravnave zaenkrat opravljale na OI.

Na presejanje v UKC Maribor so pisno vabljene ženske, ki ustrezajo merilom za sodelovanje v programu DORA: s stalnim prebivališčem v MOM, stare 50-69 let, brez predhodno odkritega raka dojk. Poleg teh se na presejalno mamografijo lahko naročijo tudi ženske s stalnim prebivališčem v Podravski statistični regiji, ki ustrezajo tem merilom, in sicer preko klicnega centra Dora. V MOM je 14.427 žensk iz te starostne skupine, kar pomeni, da bi jih ob 80-% udeležbi vsako leto slikali 5.770 (dvoletni interval presejanja).  

Mag. Maksimiljan Kadivec, dr. med., vodja programa DORA: '' Veseli smo, da smo končno začeli s slikanjem v Mariboru. Zadovoljni smo z visokim odzivom povabljenih žensk, prav tako z dobrim slikanjem radioloških inženirjev. V ekipo odčitovalcev DORE se bo predvidoma že novembra vključil tudi zdravnik radiolog UKC Maribor Tomaž Frangež, dr. med.''

Doc. dr. Darja Arko, dr. med., strokovna direktorica UKC Maribor: »Prepričana sem, da bo izvajanje programa DORA v Mariboru bistveno izboljšalo zgodnjo diagnostiko raka dojk pri ženskah v tej regiji in tudi razbremenilo ambulante za dojke, ki bodo sedaj lažje dostopne za ženske s težavami. V UKC Maribor se bomo, v okviru kadrovskih možnosti, trudili, da v najkrajšem možnem času zagotovimo dovolj ustrezno izobraženih radiologov in drugih profilov zdravnikov, ki se vključujejo v diagnostiko in zdravljenje bolnic z rakom dojk v programu DORA, tako da bomo lahko čim prej postali drugi diagnostični center v državi.«

Tomaž Frangež, dr. med., radiolog odčitovalec v programu DORA v UKC Maribor: »Program DORA je zaživel tudi v Mestni občini Maribor in s tem odprl dodatne možnosti zgodnjega odkrivanja raka dojke. Po odzivu sodeč, se ženske v našem okolju zavedajo pomembnosti programa DORA in utemeljeno pričakujemo, da se bodo v presejalni program postopoma vključile v še večji meri. Pred nami je formiranje DORA centra za nadaljnje obravnave in terapijo v UKC Maribor, kar je povezano z nabavo ustreznih aparatur in predvsem izobraževanjem mladih radiologov. Zahvaljujem se kolegom OI Ljubljana – DORA za podporo in prispevek k širjenju programa - skupaj lahko naredimo za zdravje žensk več.«

 

Dodatne informacije

  • na tel. številki 080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)
  • dora@onko-i.si
  • vprašajte svojega zdravnika

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava