Na dogodku je sodelovala Katja Jarm, dr. med., vodja Registra in klicnega centra programa DORA ter soavtorica raziskave o vplivu epidemije covid-19 na raka OnKOvid, ki je poudarila, da v epidemiji covid-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka, ki je danes eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Predstavila je raziskavo Onkološkega inštituta Ljubljana (OI) o vplivu epidemije na raka OnKOvid. Podobno kot pri drugih rakih tudi pri raku dojk beležimo upad. V primerjavi z letom 2019 je upadel delež obravnavanih primerov raka dojk, in sicer spomladi 2020 za 40 %, poleti in jeseni 2020 pa je ta delež že presegel leto 2019. Letos je konstantno za okoli 10 % manjši. Jarmova je pohvalila ženske, ki se udeležujejo programa DORA: »V Programu DORA beležimo rezultate, ki so na ravni pred epidemijo. Zelo smo veseli, da nam ženske zaupajo in se odzovejo na naše vabilo. Lani se je presejalne mamografije udeležilo 74 % vseh povabljenih žensk, v letošnjem prvem polletju pa že 77 %. Lani smo skupno odkrili okoli 600 rakov dojk, letos v prvi polovici leta pa okoli 250, vendar številka še ni dokončna.«
V programu DORA je ključni namen odkrivanje majhnih (netipnih) rakov, ko je verjetnost ozdravitve lahko bistveno večja. Tudi zdravljenje je manj obsežno, kar vpliva na boljšo kakovost življenja bolnic. Redna udeležba v organiziranem programu zgodnjega odkrivanja raka dojk dokazano v ciljni populaciji žensk zmanjšuje umrljivost za rakom dojk in povečuje preživetje bolnic. Dolgoročni cilj programa DORA je za tretjino zmanjšati število smrti žensk zaradi raka dojk.
Ob začetku rožnatega oktobra je več o zdravljenju raka dojk, informacijah o bremenu raka dojk v Sloveniji, dejavnikih tveganja za nastanek, o pomenu preventive, zgodnjega odkrivanja in programa DORA ter o dednem raku dojk povzel tudi Onkološki inštitut Ljubljana v svoji izjavi.
O aktivnostih Združenja Europa Donna v rožnatem oktobru si lahko več preberete tu.