Cilj presejalnega programa je zmanjšanje umrljivosti za rakom dojk med ženskami v starosti 50-69 let do 30 odstotkov. »Z mamografijo v programu DORA odkrivamo majhne, še netipne spremembe na dojki. Odkrivanje majhnih rakov lahko pomeni bistveno boljše možnosti za uspešno ozdravitev. Poleg tega je samo zdravljenje manj agresivno, kar prispeva k večji kakovosti življenja bolnic,« je povedal mag. Maksimiljan Kadivec, dr. med., vodja programa DORA.
V programu DORA smo v prvi polovici leta (1. 1.–30. 6. 2019) na presejalno mamografijo povabili 75.167 žensk v starosti med 50 in 69 let, med katerimi se je vabilu odzvalo 58.658 žensk. Udeležba žensk je bila na državni ravni 78-odstotna, kar presega 70 odstotkov, ki je v skladu z evropskimi smernicami kakovosti minimalna priporočena meja za dolgoročno zagotavljanje doseganja cilja programa DORA – zmanjšanje umrljivosti žensk zaradi raka dojk. Prav tako so se ženske na povabilo programa DORA v vseh območnih enotah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) odzvale v več kot 70 odstotkih nekje celo prek 80 odstotkov (Tabela 1).
V prvih šestih mesecih letos smo v programu DORA odkrili raka dojk pri 268 ženskah, večinoma majhnih in omejenih na dojko, ko je zdravljenje lahko zelo uspešno (številka še ni nujno dokončna, ker so nekatere ženske še v obravnavi). Skupno smo v programu DORA od začetka delovanja leta 2008 odkrili raka dojk že pri 2.683 ženskah.
Več o raku dojk v izjavi Onkološkega inštituta, ki se pridružuje pobudam osveščanja o tej bolezni ter izpostavlja pomen pravočasnega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja raka dojk.