V tednu od 9. do 13. junija 2025 smo v programu DORA gostili obisk strokovnjakov s področja radiologije, javnega zdravja in kirurgije iz Romunije ter enega radiologa iz Črne Gore. Obisk je potekal v sodelovanju z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), ki podpira razvoj presejalnih programov za raka po svetu.
Glavni cilj obiska je bil prenos znanja in izkušenj iz slovenskega presejalnega programa DORA v podporo vzpostavitvi organiziranega nacionalnega programa za zgodnje odkrivanje raka dojk v Romuniji.
V Romuniji se presejanja za raka dojk v ciljni starostni skupini žensk od 50 do 69 let udeleži zgolj okoli 9 % žensk – ena najnižjih stopenj v Evropi. To kljub temu, da rak dojk predstavlja skoraj 27 % vseh novih primerov raka pri ženskah v državi. Nizka udeležba vodi v pozno odkrivanje bolezni in posledično višjo umrljivost. Čeprav Romunija že izvaja pilotne programe, ti pokrivajo le del prebivalstva, hkrati pa se soočajo s številnimi izzivi, kot so slaba informiranost, geografska dostopnost in pomanjkanje infrastrukture.
Izobraževanje in usposabljanje je zajemalo teoretična predavanja in praktične prikaze, vključno s:
- predstavitvijo slovenskega programa DORA in njegovih rezultatov,
- organizacijo presejalnega programa in vlogo kontaktnega centra, registra in informacijske podpore,
- pravilnim pozicioniranjem žensk za mamografijo in izvedbo kakovostne mamografije,
- predstavitvijo različnih slikovnih metod ob dodatnih obravnavah (ultrazvok, tomosinteza, kontrastna mamografija, magnetno resonančno slikanje dojk),
- prikazom ultrazvočno vodene punkcije in punkcije pod nadzorom rentgena
- nadzorom kakovosti mamografskih slik in vloge radioloških inženirjev,
- prikazom multidisciplinarne obravnave in konsenza pri odčitavanju mamografij,
- kazalniki uspešnosti programa DORA in pomenom komuniciranja s ciljnimi javnostmi.
Skozi celoten teden so romunski kolegi aktivno sodelovali v diskusijah, sodelovali pri obiskali diagnostičnih postopkih in si izmenjali izkušnje s strokovno ekipo programa DORA.
Takšna mednarodna sodelovanja so pomemben del poslanstva DORE – s širjenjem znanja in dobrih praks prispevamo k vzpostavitvi kakovostno organiziranih populacijskih presejalnih programov za raka dojk in zgodnejšemu odkrivanju raka dojk v državah, ki take programe šele vzpostavljajo.