Novica

Domov / Novica

DORA se aktivno pridružuje ozaveščanju o pomenu zgodnjega odkrivanja raka dojk ob začetku rožnatega oktobra

Jutri se pričenja rožnati oktober, mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki se mu s svojimi pobudami tradicionalno pridružuje tudi državni presejalni program za raka dojk DORA. V programu DORA izpostavljamo pomen pravočasnega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja te bolezni skozi celo leto in spodbujamo ženske, da se redno udeležujejo presejalne mamografije. V oktobru pa dodamo še nekaj aktivnosti - med drugim sodelujemo na različnih sejmih za zdravje, naši strokovnjaki izobražujejo različne skupine zaposlenih v okviru promocij zdravja na delovnem mestu, skupaj z društvi in drugimi organizacijami pa na njihovih dogodkih predstavljamo pomen zgodnjega odkrivanja raka dojk v programu DORA.

Tako smo danes sodelovali na že tradicionalni novinarski konferenci Združenja Europa Donna Slovenija ob začetku rožnatega oktobra, kjer sta vodja programa DORA Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., in prof. dr. Janez Žgajnar, dr. med., kirurg onkolog na Onkološkem inštitutu Ljubljana predstavila pomen rednega udeleževanja žensk v presejalnem programu za raka dojk DORA in s tem možnosti odkrivanja raka dojk na začetni stopnji bolezni, ko je zdravljenje praviloma zelo uspešno. 

Podobno kot drugod v razviti Evropi je tudi v Sloveniji rak dojk pomemben javnozdravstveni problem, saj na leto zboli več kot 1.500 žensk, zbolevnost pa vztrajno narašča. Kljub hitremu razvoju diagnostične medicine je bil rak dojk pred vpeljavo organiziranega presejanja v polovici primerov odkrit pozno, ko bolezen ni bila več omejena le na dojko.

V Sloveniji imamo danes uspešen državni presejalni program za raka dojk DORA, ki deluje po strogih evropskih smernicah kakovosti in po doseženih rezultatih sodi med najuspešnejše evropske presejalne programe za raka dojk. V program so vključene ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabimo na mamografijo. V zadnjih letih se ga udeležuje že več kot 77 % vseh povabljenih žensk. V programu DORA med navidezno zdravimi ženskami z mamografijo odkrivamo bolezen na začetni stopnji, ko ženska sama spremembe še ne more zatipati. Ključni cilj programa DORA je z zgodnjim odkrivanjem raka dojk zmanjšati število smrti zaradi te bolezni v ciljni populaciji za 25 do 30 %.

»V programu DORA se trudimo biti ženskam prijazni in jim nudimo zdravstvene storitve na najvišji stopnji kakovosti. Po rezultatih  našega dela se uvrščamo v sam vrh razvitih evropskih držav in kot evropski primer dobre prakse presejanja sodelujemo tudi kot učni center za države, kjer presejalne programe šele vzpostavljajo. Veseli smo, da ženske prepoznavajo program DORA kot kakovostno zdravstveno storitev in se ga udeležujejo v tako velikem številu. Letos v prvi polovici leta beležimo že 79-% udeležbo žensk, kar je največ doslej. Ravno v teh dneh bomo uresničili še en pomemben mejnik, na katerega smo zelo ponosni. V programu DORA bomo opravili že milijonto mamografijo od začetka delovanja programa leta 2008. Ob tej priložnosti se ženskam zahvaljujemo za zaupanje,« je povedala  Barbara Mihevc Ponikvar, vodja programa DORA in izpostavila, da je mamografija še vedno strokovno dokazano najbolj zanesljiva metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk in najbolj primerna za organizirano presejanje. S presejalno mamografijo smo v programu DORA od začetka delovanja leta 2008 odkrili raka dojk pri okoli 6.000 ženskah, večinoma na začetni stopnji, ko je bolezen omejena na dojko.

»Odkrivanje raka dojk na začetni stopnji bolezni praviloma pomeni večjo možnost ozdravitve bolnice. Obenem zgodaj odkriti rak dojk omogoča manj obsežno kirurško zdravljenje, pri čemer pa bolnici zagotovimo enako dobre možnosti za ozdravitev. Pri kirurškem zdravljenju bolnic, pri katerih je bil rak dojk odkrit v presejalnem programu, je večji delež ohranitev dojk in manj odstranitev vseh pazdušnih bezgavk kot pri bolnicah izven programa DORA. Z manj obsežnim zdravljenjem je kakovost življenja bolnic večja. Zgodaj odkrite rake praviloma najprej zdravimo kirurško, v vsakem primeru pa je obravnava multidisciplinarna in multiprofesionalna, kar dokazano zagotavlja boljši izid zdravljenja bolezni,« je predstavil prof. dr. Janez Žgajnar, dr. med., specialist kirurg onkolog na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Več si lahko preberete v Izjavi Onkološkega inštituta Ljubljana ob začetku rožnatega oktobra.

Posnetek novinarske konference pa je na voljo na tej povezavi: Novinarska konferenca Združenja Europa Donna Slovenija ob začetku rožnatega oktobra (youtube.com).

Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., vodja programa DORA in prof. dr. Janez Žgajnar, dr. med., sta sodelovala na tradicionalni novinarski konferenci, ki jo ob začetku rožnatega oktobra organizira združenje EuropaDonna.

Dodatne informacije

  • na tel. številki 080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)
  • dora@onko-i.si
  • vprašajte svojega zdravnika

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava