DORA logo
DORA logo

Raziskava v programu DORA: Vpliv upoštevanja individualne ogroženosti na shemo vabljenja v državni presejalni program za raka dojk

Januarja 2021 bomo začeli izvajati raziskavo v programu DORA, kjer nas bo zanimalo, kakšno ogroženost z rakom dojk imajo ženske, stare 50 let, ki jih vabimo v DORO. Glavna raziskovalka je Katja Jarm.

Danes vemo, da ogroženost posameznice, da bo zbolela za rakom dojk, ni enaka pri vseh ženskah in je povezana s številnimi dejavniki. Med njimi je najpomembnejša starost, poleg tega pa še prisotnost raka dojk ali jajčnikov v družini, starost pri menarhi, menopavzi in pri prvem porodu, uporaba hormonskega nadomestnega zdravljenja v menopavzi, predhodne bolezni dojk, telesna teža in višina. V programu DORA z mamografijo iščemo zgodnje oblike raka dojk med vsemi ženskami na enak način, torej na dve leti v starosti med 50. in 69. letom. Če bi poznali individualno ogroženost z rakom dojk, ki jo dandanes že znamo izmeriti, bi lahko za vsako žensko prilagodili načrt spremljanja.

Ženskam, letnik rojstva 1971 (v 2021 bodo dopolnile 50 let), bomo poleg prvega vabila v program DORA poslali še vprašalnik o njihovih individualnih nevarnostnih dejavnikih za raka dojk in jih prosili za sodelovanje. Če se bo ženska odločila za sodelovanje, bo izpolnjen vprašalnik in pristopno izjavo poslala na Onkološki inštitut Ljubljana po pošti ali pa ju bo prinesla s seboj na mamografijo. V tem primeru bomo prosili inženirje in administratorje v presejalnih centrih DORA, da bodo te dokumente shranjevali, tako kot shranjujejo že sedaj privolitvene izjave.

Z zbranimi podatki žensk, ki jim bomo dodali še mamografsko gostoto dojk, bomo s posebnim računalniškim programom S-IBIS izračunali individualno ogroženost ženske, da bo zbolela za rakom dojk. Na podlagi rezultatov bomo ugotovili, koliko so z rakom dojk ogrožene ženske v starosti 50 let v Sloveniji. S tem znanjem bomo lahko v prihodnosti načrtovali prilagojeno presejanje za raka dojk, kot se temu posvečajo tudi druge evropske države.

Podatke žensk bomo v statističnih obdelavah in predstavitvah uporabili v popolnoma anonimni obliki. Vključitev v raziskavo za ženske ne bo pomenila spremenjenega postopka pri mamografiji v programu DORA. Privolitev bodo lahko kadarkoli preklicale.

Osebje v programu DORA bomo o raziskavi še dodatno natančno obvestili pred začetkom izvajanja. Za pomoč pri raziskavi se inženirkam, inženirjem in administratorkam že vnaprej najlepše zahvaljujem. Za dodatna vprašanja sem na voljo na telefonih 01/587 95 73, 031 751744 in e-pošti: kjarm@onko-i.si

Katja Jarm
Register in klicni center programa DORA
 

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava