DORA logo
DORA logo

Pogovor z mag. Kristijano Hertl, dr. med., novo vodjo programa DORA

Pred kratkim ste prevzeli vodenje uspešno delujočega preventivnega programa za raka dojk DORA. Kakšni so prvi občutki? 
Ponosna sem, da sem bila vse od začetka delovanja članica ekipe programa DORA in da sem s svojim strokovnim delom lahko pripomogla k njegovemu razvoju in širitvi. Do nastopa nove funkcije sem se večinoma ukvarjala s kakovostjo dela radiologov, ki odčitavajo mamografske slike in z reševanjem dnevnih izzivov programa DORA. Trenutno sem zaradi COVID-19 situacije še močno vpeta v delo na oddelku, tako da počasi spoznavam tudi druga bolj upravljavska področja. Pri delu mi je zelo pomembno, da težave rešujemo sproti. Zavedam se, da bo to sedaj težje, vendar se veselim novih izzivov. 

Če bi lahko strnili v nekaj stavkov, kaj bi izpostavili o delovanju programa DORA od začetkov do danes? 
Ko gledam nazaj zdaj že skoraj 13 let, sem najbolj ponosna na dejstvo, da je naš način dela v skladu z visokimi standardi kakovosti in priporočili Evropskih smernic, ki je bil postavljen leta 2008, ostal nespremenjen, kljub temu, da se je število slikanih žensk iz 1.800 v letu 2008 povzpelo na 108.000 v letu 2020. Od vsega začetka vabimo na enak način, z enako vnemo se trudimo za kakovostno slikanje inženirjev in kakovostno delo radiologov, na enak način odčitavamo in izvajamo konsenze ter konzilije. Nismo podlegli nevarnosti, da z leti določena pravila postanejo ohlapnejša. Ves čas smo se standardov kakovosti držali brezkompromisno, kar se kaže v enako visoki kakovosti dela pred 13 leti in danes. To kaže tudi primerjava rezultatov. Naši kazalniki kakovosti ostajajo med najboljšimi, zato ni naključje, da predstavljamo primer dobre prakse in učno bazo za druge preventivne programe za raka dojk v regiji in širše v Evropi ter svetu.

Kaj je trenutno prednostna naloga v programu DORA? 
Trenutno je najtrši oreh soočanje s COVID-19 situacijo, na katero v začetku seveda nismo bili pripravljeni. Program DORA je bil v času spomladanske epidemije zaprt 10 tednov. Poletne tedne smo izkoristili za vabljenje žensk, ki smo jim odpovedali termin slikanja zaradi zaustavitve programa. Za to sem vsem ekipam po vseh presejalnih centrih programa DORA res hvaležna. V jesenski epidemiji pa program ni prekinjen. V vseh presejalnih centrih so bili uvedeni zaščitni ukrepi za zaposlene in ženske in trenutno slikanje poteka nemoteno. Na srečo so so posamezni centri zaradi prerazporejanja sodelavcev nekaj dni zaprti le občasno. Vesela sem, da nam ženske zaupajo tudi v času epidemije in se udeležujejo presejalne mamografije. V obdobju od junija do konca septembra 2020 je prišlo kar 77 % vseh povabljenih žensk, kar je na ravni pred epidemijo. 

Kateri bodo ključni načrti programa DORA v naslednjih letih?
Trenutno smo v fazi načrtovanja strategije programa DORA za naslednjih 5 let od 2021 do 2026. Izpostavila bi predvsem dva strateška izziva. Na prvem mestu je utrditev že obstoječega programa, ki se je v zadnjih letih zelo hitro širil do leta 2018, ko smo pokrili celotno državo. Pogledali bomo, kako bi lahko še dodatno izboljšali kakovost dela in udeležbo, v načrtu so zamenjave dotrajanih mamografov  po presejalnih centrih, na OI tudi rešitev prostorske stiske. Ugotavljamo tudi, da je udeležba žensk višja, kot smo jo načrtovali, kar nas seveda veseli, vendar pa potegne za sabo večje kadrovske in tehnične obremenitve presejalnih centrov. Na drugem mestu strategije je možnost širitve programa od 45 let do 74 let. Možnost je tudi bolj individualizirano vabljenje žensk glede na osebnostne dejavnike tveganja za raka dojk. Tu bomo seveda upoštevali mednarodne smernice in priporočila, tako da je zaenkrat še težko predvideti, za katero možnost se bomo odločili v prihodnosti. 

Kaj si želite na novem delovnem mestu?
Želim si, da se bomo s sodelavci še naprej tako dobro razumeli in sodelovali kot doslej, prav tako z ostalimi oddelki in službami OI. Ponosna sem, da imam okrog sebe ekipo, ki dobro pozna svoje zadolžitve in jih vestno izpolnjuje. Brez nje bi bili moji začetki vodenja programa DORA danes težji. Prizadevala si bom, da bi se vsi v programu DORA, tako na OI kot v ostalih centrih, počutili kot del programa in se zavedali, da brez njih DORA ne bi bila tako uspešna. In nenazadnje spodbujam vse, ki bi imeli kakršenkoli predlog za izboljšavo našega skupnega programa, naj nas kontaktira in z veseljem se bomo pogovorili.

Hvala Kristijana za pogovor in srečno na novi poti.

Zapisala: Vesna Škrbec

Onkološki inštitut Ljubljana

Državni presejalni program za raka dojk

Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana

Vodja programa: Barbara Mihevc Ponikvar, dr. med., specialistka javnega zdravja

Kontakt

080 27 28 (vsak delavnik med 9. in 12. uro)

dora@onko-i.si

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava